Mafiáni

 
Originálny názov Goodfellas  
Krajina pôvodu USA
Rok výroby 1990
Žáner Krimi / Dráma / Thriller / Životopisný
Dĺžka 139 minút
Jazyková verzia DVD - DABING
Prístupnosť od 18 rokov
Réžia Martin Scorsese
Scenár Nicholas Pileggi & Martin Scorsese
Hrajú Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci, Lorraine Bracco
Oficiálna stránka  


O filme:

Brooklyn 1955. Školák Henry Hill sníva o tom, že sa stane gangstrom. vykonáva drobné služby pre miestnych mafiánov a keď je zadržaný políciou kvôli pašovaniu cigariet, odmieta vypovedať, čo mu vynesie priazeň kmotra Paula Cicera, ktorý ho prijme do svojich služieb.
1963. Henry spolu s Jimmym Conway a Tommym DeVito vykoná úspešnú lúpež na letisku. Ostrieľaní Jimmy sa stáva mladíkovými priateľom a mentorom. Henry sa ožení so stredoškolskou židovskou dievčaťom Karen a navonok žije pokojným a usadlým životom. Jeho žena po svadbe zistí skutočný prameň Henryho príjmov a prijme to ako nezvratný fakt.
1970. Henry opustí svoju ženu po žiarlivé scéne, ktorú mu Karen ztropí kvôli jeho milenke. Na Cicerovo naliehanie však ďalej udržuje zdanie fungujúceho manželstva. Za surové zmlátenie jedného dlžníka sú Henry s Jimmym odsúdení na desať rokov. Vo väzení sa Henry zapletie do distribúcie drog, pretože má strach, že jeho rodina zostane bez prostriedkov. Keď je po štyroch rokoch podmienečne prepustený, sľubuje Cicerovi, že drogy nechá.
1980. Henry, Jimmy a Tommy vykonajú ďalšie lúpež na letisku, ktorá vynesie 6 miliónov dolárov. Na ich stopu sa však dostáva FBI. Cicero sa rozhodne odstrániť slabý článok, ktorým je zabijak Tommy. Henry zisťuje, že ďalší na rade bude on a rozhodne sa prihlásiť sa ako dobrovoľný svedok, aby získal ochranu federálnych úradov, ktoré mu zariadi zmenu totožnosti.