Milk

 
Originálny názov Milk
Krajina pôvodu USA
Rok výroby 2008
Žáner dráma
Dĺžka 128 min
Jazyková verzia české titulky
Prístupnosť MP-12
Réžia Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting)
Scenár Dustin Lance Black
Hrajú Sean Penn (21 gramov, Mystic River), Emile Hirsch (Útek do divočiny), James Franco (Noci v Rodanthe), Josh Brolin (Americký gangster), Diego Luna (Terminál), Kelvin Yu (Monštrum)
Oficiálna stránka www.filminfocus.com/focusfeatures/film/milk/


O filme:
Gus Van Sant a Sean Penn oživili príbeh človeka, ktorý je do dnešnej doby považovaný za jedného z najväčších mučeníkov americkej histórie. Za svoju sexuálnu orientáciu zaplatil tým najcennejším, čo človek má – životom. Keď bol v roku 1978 na Harveyho Milka spáchaný atentát, svet stratil jedného z najcharizmatickejších vodcov a hlas spravodlivosti.
Harvey Milk pracoval na Wall Street a mal všetko, čo si len mohol želať. Jedno mu však chýbalo – svet, v ktorom môže nahlas povedať, že je gay a nikto ho za to nebude diskriminovať. Rozhodol sa preto svoju prácu opustiť, odsťahovať sa s priateľom do San Francisca a otvoriť si obchod s fotoaparátmi. Čoskoro sa z obchodu stalo miesto, kde sa začali schádzať tí, ktorých doba odsudzovala. Harvey si uvedomil, že je načase niečo urobiť a začal za svoju tichú komunitu hovoriť nahlas. Malé víťazstvá viedli k väčším, Harveyho odvaha odolávať denným vyhrážkam smrti inšpirovali ďalších, aby začali jednať. To všetko viedlo k tomu, že sa Harvey stal prvým otvorene gay politikom v USA – bol zvolený za člena mestskej rady San Francisca. Jeho posolstvo slobody a nádeje mu však narobilo množstvo nepriateľov.
A hoci „Starosta distriktu Castro“ zomrel, jeho meno bude navždy znamenať začiatok novej éry porozumenia a tolerancie ako v jeho komunite, tak na celom svete.