Syriana

SYRIANA
Originálny názov Syriana
Krajina pôvodu USA
Rok výroby 2005
Žáner politický thriller
Dĺžka 128 min
Jazyková verzia anglicky so slovenskými titulkami
Prístupnosť tento film je nevhodný pre maloletých do 15 rokov
Réžia Stephen Gaghan (Opustená)
Scenár Robert Baer, Stephen Gaghan (Traffic – aféry (bez)mocných)
Hudba Alexandre Desplat (Druhá strana mince)
Hrajú George Clooney (Ocean’s Twelve: Dannyho dvanástka), Matt Damon (Ocean’s Twelve: Dannyho dvanástka), Amanda Peet (Melinda a Melinda), Susan Allenback, Nicholas Art
Oficiálna stránka http://syrianamovie.warnerbros.com/


O filme:
Od scenáristu a režiséra Stephena Gaghana, držiteľa Oscara za najlepší scenár k filmu Traffic – aféry (bez)mocných prichádza Syriana, politický thriller, ktorý sa stavia proti intrigám a korupcii vo svetovom ropnom priemysle. Syriana je mozaikou príbehov. Príbehov zobrazujúcich životy mnohých ľudí - od vyjednávačov úradujúcich v pozadí vo Washingtone až po mužov tvrdo pracujúcich v Perzskom zálive – ktoré sa postupne splietajú a objasňujú dôsledky neľútostnej honby za bohatstvom a mocou.
Šejkovia i robotníci, ministerskí úradníci i medzinárodní špióni, bohatí i chudobní, slávni i neznámi – všetci zohrávajú svoju malú úlohu v obrovskom a komplexnom systéme, ktorý poháňa priemysel. Nikto z nich si však neuvedomuje skutočnú závažnosť vplyvu ich životov na svet.
Film je adaptáciou knihy bývalého agenta CIA Roberta Baera "See No Evil: The True Story of a Ground Soldier in the CIA's War on Terrorism" (Nevidieť zlo: Skutočný príbeh vojaka vo vojne CIA s terorizmom) z roku 2003.