Verejný nepriateľ č. 1

 
Originálny názov Mesrine: L’instinct de mort
Krajina pôvodu Fr/Tal/Kanada
Rok výroby 2008
Žáner akčný, krimi, thriller
Dĺžka 110 min
Jazyková verzia české titulky
Prístupnosť MP-12
Réžia Jean-François Richet (Prepadnutie 13. Okrsku)
Scenár Abdel Raouf Dafri podľa knihy Jacquesa Mesrina
Hudba Vincent Cassel (Prísľuby z Východu, Zúčtovanie), Cécile De France, Gérard Depardieu, Roy Dupuis („Brutálna Nikita“), Gilles Lellouche (Paríž), Elena Anaya (Hovor s ňou)


O filme:
Jacques Mesrine, najväčší francúzsky gangster všetkých čias, bol vo svojej vlasti známejší než akákoľvek celebrita. Jeho avantúry boli neskutočne ľahkomyselné, neuveriteľne drzé a jeho úmysly absolútne nepredvídateľné. Na každú novú „fušku“ sa pomocou plastických operácií a najrôznejších masiek menil na nepoznanie a preto dostal prezývku „muž tisícich tvárí“.
Národ ho uctieval, ženy ho zbožňovali a pre štát bol nepriateľom číslo jedna. Jeho odvážne skutky, početné úteky z väzenia, milostné romániky, nad ktorými ostával stáť rozum, jeho bájne dobrodružstvá, obrovský cynizmus a výsmech polícii, z toho všetkého vznikol pre Francúzov skutočne národný epos. Epos o človeku, ktorý bol skutočným hrdinom alebo antihrdinom...
Filmy Verejný nepriateľ č. 1 a Verejný nepriateľ č. 1: Epilóg (premiéra 2.4.2009) sa nátáčali súbežne celých deväť mesiacov, na troch kontinentoch a s rozpočtom 80 miliónov Eur. Ide o najdrahšiu francúzsku produkciu všetkých čias.